Verím, že všetci poznáme pocit plného, napnutého alebo opuchnutého brucha. Nadúvanie brucha sa stane, keď sa váš gastrointestinálny trakt naplní plynom alebo vzduchom, čo spôsobí jeho roztiahnutie, opuchnutie, bolestivosť a napätie.
Keď máte nadúvanie brucha, môžete tiež pociťovať nadmernú plynatosť, grganie, bolesť, dunenie v žalúdku alebo zápchu.
Poznanie hlavných príčin nadúvania brucha je rozhodujúce pre zmenu stravovania a životného štýlu, ktoré znižujú alebo eliminujú tento nepríjemný zážitok.
Hlavné príčiny nadúvania brucha:
Citlivosť na potraviny
Citlivosť na jedlo nie je to isté ako alergia na jedlo. Medzi najčastejšie citlivé potraviny patrí: lepok, mliečne výrobky, vajcia, sója, cukor, kukurica a orechy. Je však možné, že vaše telo je citlivé na niečo menej bežné, na čo by väčšina ľudí nereagovala.
Príliš veľa jedla alebo príliš časté jedlo
Príčinou nadúvania brucha nemusí byť to, čo jete, ale to, ako a koľko jete. Jesť príliš veľa jedla alebo jedenie príliš často je častou príčinou nadúvania brucha.
Premnoženie baktériami
Je jedným z hlavných dôvodov nadúvania brucha, bakteriálnej nerovnováhy alebo premnoženia patogénov v čreve. Jedným z týchto problémov je nadmerný rast baktérie Helicobacter pylori.
Premnoženie tenkého čreva je častým problémom zdravia čriev, ktorý môže spôsobiť nadúvanie brucha, ak máte v tenkom čreve príliš veľa mikroorganizmov, ktoré by tam nemali byť.
Môže to viesť k nadúvaniu brucha, zlému tráveniu, kŕčom, plynom, hnačkám, páleniu záhy, citlivosti na jedlo, syndrómu deravého čreva, zápalom a ďalším zdravotným problémom.
Premnoženie parazitov alebo kvasiniek
Premnoženie kvasiniek a parazitov môže vážne narušiť váš mikrobióm a zdravie trávenia. Najbežnejším premnožením húb, ktoré môžete zaznamenať, je premnoženie Candida.
Tip: Vyskúšajte eliminačnú diétu
Vyskúšanie eliminačnej diéty je najlepšou stratégiou, ako zistiť, aké sú vaše potravinové citlivosti, a všimnúť si, aké potraviny môžu spôsobiť nadúvanie brucha.
Na začiatok vylúčte z potravy na dva týždne tieto skupiny potravín: lepok, mliečne výrobky, rafinovaný cukor, kukurica, sója, vajcia, všetky zrná, rastlinné oleje, mäkkýše, orechy, strukoviny a nočná zelenina.
Po dvojtýždňovej eliminačnej fáze zavádzajte do stravy potraviny postupne. Jedzte nové jedlo dva až tri dni. Všimnite si svoje príznaky.
Ak máte príznaky, odstráňte ich. Pridajte nové jedlo, poznačte si príznaky a pokračujte.
Všeobecne odporučanie je, aby ste zo svojej stravy nadobro odstránili vysoko zápalové jedlá, ako je lepok, rafinovaný cukor, rastlinné oleje a mliečne výrobky.