Pred 10 rokmi zabili teroristi pod horou Nanga Parbat aj Antona Dobeša

Anton Dobeš

Vo štvrtok 22. júna uplynulo 10 rokov odvtedy, kedy po prvý raz v histórii horolezectva zaútočili na expedíciu teroristi. Brutálne popravili jedenásť ľudí, z toho desať horolezcov, medzi ktorými boli aj dvaja Slováci Anton Dobeš a Peter Šperka.

V noci z 22. na 23. júna 2013, o 22.30 h., vtrhlo do základného tábora vo výške 4200 metrov šestnásť ozbrojených teroristov oblečených v uniformách miestnych bezpečnostných síl.

Obeťami ich vyčíňania sa stali aj dvaja slovenskí horolezci a horskí záchranári Anton Dobeš a Peter Šperka. Krátko pred tým ako napadli základný tábor ozbrojenci, vrátili sa doň z druhého výškového tábora. Ľudia, ktorí iným v horách zachraňovali životy, prišli krutým spôsobom o tie svoje.

Práve Anton Dobeš sa stal poslednou oficiálne potvrdenou obeťou masakra. „Po rane istoty do zátylku ho totiž podľa tváre nebolo možné spoznať,“ konštatuje vo svojej knihe horolezecký publicista Milan Vranka. Slovenskí horolezci boli členmi desať člennej ukrajinsko-gruzínsko-slovenskej delegácie. Z jej desiatich členov zahynula rukou teroristov presne polovica.

„Dnes sme si v kruhu priateľov a rodiny uctili pamiatku Tonka Dobeša, ktorý 22.6. 2013 tragicky zahynul pod horou Nanga Parbat v Pakistane,“ citoval na svojom osobnom facebookovom profile jeden z jeho kamarátov Milan Bobuš.

Rodina a priatelia si uctili pamiatku na Tonka Dobeša pietnou spomienkou na cintoríne v Uhrovci

Ďalej uviedol aj to, že z cintorína v Uhrovci viedla ich spomienková cyklotrasa tradične pod Tonkov obľúbený Čierny vrch so zakončením v príjemnom prostredí hostinca Pod lipkou v Závade.

„Ďakujeme účastníkom memoriálu a všetkým známym, ktorí venovali v týchto dňoch tichú spomienku na tohoto vzácneho človeka. Česť tvojej pamiatke, Tonko!,“ dodal Bobuš.

Spomienková cyklotrasa viedla tradične pod Tonkov obľúbený Čierny vrch

Anton Dobeš:

Narodil sa 10. apríla 1963. Vyrastal v Rajeckých Tepliciach. Od detstva miloval hory, lezenie bolo jeho veľkou láskou a vášňou.

Po skončení štúdii sa oženil a ostal žiť v rodnej obci Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka  – so svojou manželkou, s ktorou mal dve dcéry.

Podnikal a v miestnej samospráve vykonával aj verejnú funkciu – miestneho poslanca.

Veľmi miloval ľudí, čoho dôkazom bolo, keď sa z výstupu na Mount Everest (2012) vrátil, aby zachránil dvoch kolegov, ktorý mali zdravotné problémy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu