ZOO Bojnice prijala prvé mláďatá medveďa hnedého v novej rehabilitačnej stanici

Ide o mimoriadne výnimočný moment – mláďatá sú prvými obyvateľmi úplne novej rehabilitačnej stanice
Ide o mimoriadne výnimočný moment – mláďatá sú prvými obyvateľmi úplne novej rehabilitačnej stanice. Foto: ZOO Bojnice

Jedná sa o dvoch samcov vo veku približne 3 až 4 mesiace. Jedno mláďa bolo nájdené nálezcom a po preverení okolností ho prevzala Polícia SR, ktorá privolala Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR.

Druhé mláďa bolo odchytené v intraviláne obce v Nízkych Tatrách v blízkosti domov, ktoré bolo nahlásené Zásahovému tímu NAPANT.

Zásahové tímy zabezpečili bezpečný transport medvieďat v rámci spolupráce do rehabilitačnej stanice v areáli Národnej zoo Bojnice. Zásahové tímy zároveň prehľadali miesta nálezu medvieďat, aby vylúčil prítomnosť medvedice alebo ďalších mláďat v okolí.

Po príchode do zoo prešli mláďatá komplexnou veterinárnou prehliadkou, počas ktorej bolo určené aj ich pohlavie a nezameniteľne sa označili. Zdravotný stav však zďaleka nebol ideálny – mláďatá sú malé, slabé a silne dehydrované.

„Po klinickom vyšetrení sme zistili, že mláďatá sú kachektické a silne dehydrované. Ihneď dostali vhodné krmivo a rehydratáciu. Budú v intenzívnej starostlivosti, až pokiaľ sa ich stav nezlepší,“ uviedol MVDr. Michal Belák, veterinárny lekár Národnej zoo Bojnice.

Po príchode do zoo prešli mláďatá komplexnou veterinárnou prehliadkou. Foto: ZOO Bojnice

Ide o mimoriadne výnimočný moment – mláďatá sú prvými obyvateľmi úplne novej rehabilitačnej stanice určenej pre veľké šelmy, ktorú zoo len nedávno dokončila. Týmto zásahom bola stanica symbolicky „pokrstená“ a oficiálne uvedená do praxe.

Štátna ochrana prírody SR zároveň apeluje na verejnosť, aby sa v podobných prípadoch nepribližovala k nájdeným mláďatám. Každý zásah by mal byť realizovaný výlučne odborníkmi

„Aj keď môže medvedie mláďa pôsobiť bezbranne, verejnosť musí byť mimoriadne obozretná, nakoľko sa v blízkosti môže nachádzať medvedica, ktorá svoje mláďa intenzívne chráni. V takýchto prípadoch vždy odporúčame okamžite kontaktovať tiesňovú linku 112,  políciu alebo Zásahový tím Štátnej ochrany prírody, ktorý má potrebné vybavenie na bezpečný zásah,“ uviedol Roman Fajth, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR.

O ďalšom vývoji stavu medvieďat a možnostiach ďalšieho vývoja ich situácie a pôsobenia, budeme priebežne informovať. Momentálne majú zvieratá zabezpečený kľudový režim, odborný dohľad a individuálny plán starostlivosti.

„Rehabilitačná stanica vznikla práve preto, aby sme vedeli poskytnúť odbornú starostlivosť tým šelmám, ktoré sa dostanú do problémov – či už ide o zranenia, osirelé mláďatá, alebo situácie, keď je potrebné zviera dočasne oddeliť z prírody a zabezpečiť mu starostlivosť bez kontaktu s verejnosťou,“ uviedol Emil Divéky, riaditeľ Nzoo Bojnice.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu