*(10. 4. 1963 – †22. 6. 2013, Nanga Parbat)
„Nikdy nevieš, čo dokážeš, kým to neskúsiš.“
Dňa 22. júna 2026 uplynulo už 13 rokov od tragickej udalosti, pri ktorej nás navždy opustil Ing. Anton Dobeš – výnimočný človek, náš spoluobčan z Uhrovca, dlhoročný obecný poslanec, horský záchranár a zanietený horolezec.
Anton Dobeš sa spolu s Petrom Šperkom a ďalšími zahraničnými horolezcami stal 22. júna 2013 obeťou teroristického útoku v základnom tábore pod deviatou najvyššou horou sveta – Nanga Parbat.
Obaja patrili medzi skúsených slovenských horolezcov. Peter Šperka pôsobil ako profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách. Anton Dobeš bol zdravotníckym aj horským záchranárom, členom lekárskej komisie JAMES a v rokoch 2006 – 2013 pôsobil ako poslanec Obecného zastupiteľstva a člen Rady obce Uhrovec.
Za sebou mal dve významné himalájske expedície – na Cho Oyu (8 201 m) a Mount Everest (8 848 m). Výstup na Everest nedokončil, pretože sa podieľal na záchrannej akcii pri tele kanadskej horolezkyne. V roku 2013 sa spolu s Petrom Šperkom vydal na svoju tretiu himalájsku expedíciu – na Nanga Parbat. Tá sa však stala ich poslednou.
Pod osudným Nanga Parbatom tentoraz nezabíjalo počasie ani hory. Životy im vzalo bezohľadné násilie teroristov.
Ich smrť hlboko zasiahla celé Slovensko. O to viac, že išlo o ľudí, ktorí celý život pomáhali a zachraňovali iných. Na ich pamiatku boli vo Vysokých Tatrách, kde horolezecky vyrastali, osadené pamätné tabule.
🕯 Česť ich pamiatke. Nikdy nezabudneme.
✍ Stanislav Vavro




