Farnosť Sv. Martina Vysočany
Názov obce Terra Vyssian, alebo Villa Vyssian sa po prvýkrát zachoval v listinách z roku 1232 za vlády Ondreja II. Ako majetok rodiny Vysočianských. Druhý záznam sa vyskytuje až po smrti Ondreja III., ktorý bol posledným potomkom Arpádovcov na Uhorskom tróne.
Tento záznam je z doby vlády Karola Róberta z rodu Anjuovcov. Zápis bol urobený v r. 1337. Je zaujímavý tým, že to bolo až 16 rokov po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorému náš kraj patril.Tretí záznam je z r. 1345 z doby vlády Ľudovíta Veľkého. Posledný záznam je z roku 1773, obdobie posledných rokov vlády Márie Terézie.
Obec Vysočany
Prvými majiteľmi Vysočian boli rodiny Vysočianských, Tarnociovcov a Borgyanyi. Gabriel Brogyányi bol v dvadsiatich rokoch 19. storočia podžupanom Trenčianskej župy a vlastnil majetky vo Vysočanoch a Pravoticiach.
Mal zároveň i patronátne právo nad kostolom vo Vysočanoch. Jeho povinnosťou bola oprava a údržba kostola. Podľa informácií z kanonických vizitácií však vždy ostalo len pri sľuboch. V roku 1598 mali Vysočany 13 domov. V roku 1784 mali 31 domov. V roku 1889 mali Vysočany 113 obyvateľov. V súčasnosti má obec 112 obyvateľov 64 mužov a 48 žien.
Symboly obce
Symboly obce odporučila Heraldická komisia Ministerstva vnútra Slovenskej Republiky na prijatie obecnému zastupiteľstvu 27.mája 1997 a zaevidovala ich v Heraldickom registri Slovenskej Republiky.
Ebr obce: v červenom štíte zo zelenej pažite vyrastajúci zelený vinič s dvoma zlatými strapcami, obtáčajúci sa okolo strieborného kola, vpravo od neho hrotom nahor smerujúci odklonený lemeš a vľavo tri z pažite vyrastajúce veľké zlaté odklonené klasy.
Vlajka obce: pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, bielej, žltej a zelenej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu. V minulosti obec používala pečať, ktorej pečatné pole vypĺňa poľnohospodárska symbolika: vinič obtočený okolo kola sprevádzaný lemešom a tromi pšeničnými klasmi.
Kaštieľ
Pôvodne renesančný zo 17. storočia, bol v roku 1821 klasicistický prestavaný a začiat-
kom 20. storočia upravený a dispozične pozmenený. Pod omietkou sú fragmenty renesančného vrytého kvádrovania.
Pred vstupným vchodom sa nachádza pilierový podjazd s terasou. Kaštieľ bol začiatkom 20. storočia využívaný majiteľmi na rôzne účely. Po roku 1948 bol znárodnený a prešiel do vlastníctva socialistického štátu. Využíval sa ako sociálne byty pre ľudí pracujúcich na miestnom roľníckom družstve. Nájomníci kaštieľ značne poškodili.
Kúria
Podľa kroniky obce Vysočany sa vo veľkej podzemnej jame pod stavbou palicovalo. V podzemí kúrie bola pivnica v ktorej bola chodba. Tá spájala kaštieľ, kúriu a starú budovu fary. Táto podzemná chodba ústila do lesa k veľkému kameňu v lokalite „Krížne.“
Farnosť Vysočany
V schematizme Nitrianskej diecézy z roku 1889 sa uvádza, že v roku 1331 už existovala. Dejiny farnosti siahajú do najstarších dôb Nitrianskeho biskupstva o čom svedčí aj patrócinium farnosti sv. Martina. Farský kostol bol pôvodne drevený, mal aj drevenú vežu s hodinami a bol postavený na murovaných základoch.
Tento drevený kostol však vyhorel. Nový kostol začali stavať pravdepodobne v roku 1800. Kostol má osemhrannú vežu celú z kameňa. Na hlavnom oltári je v strede socha patróna kostola sv. Martina z Tours – biskupa. Po bokoch sú sochy sv. Alojza – rehoľníka, a sv. Antona Paduánskeho.
V spodnej časti oltára sú po oboch stranách sochy anjelov. Bočný oltár je zasvätený Božskému Srdcu, po oboch stranách sú sochy anjelov držiacich
svietniky.
Druhý bočný oltár je zasvätený Panne Márii. Dali ho vyhotoviť občania z obce Nedašovce. Okná sú vitrážové. Organ bol postavený v roku 1933 firmou Rigier z Krnova. Na strope sú v kruhoch maľované symboly siedmich sviatostí.
Vo veži je i v súčasnosti zvonica, kde sú 3 zvony. Najväčší zvon je z roku 1803, váži 400 kg a je na ňom nápis ,,Deus miscericorns propitius esto peccatis nostris „ – Bože buď milostivý k našim hriechom. Stredný zvon je z r. 1711, váži 200 kg a je na ňom nápis ,,Glória in excelsis Deo „ Sláva Bohu na výsostiach. Pod kostolom je krypta v ktorej sú pochovaní majitelia kaštieľa a ich potomkovia.
Ivan Sečanský, starosta obce Vysočany
Jozef Blahovec administrátor