Bánovce nad Bebravou – História organizovania turistiky v n.p. Zornica sa začala datovať od roku 1975 na základe záujmu jeho pracujúcich o letnú aj zimnú turistiku.
V existencii turistiky tieto roky predstavujú dlhodobé úsilie zanietených ľudí, ktorí turistike venovali svoj voľný čas, energiu a predovšetkým kus svojho srdca.
„TJ Slávia Zornica mala niekoľko oddielov, ale možnosť športového vyžitia pre všetky vekové kategórie nemala, preto vznikol aj odbor turistiky“, uviedol dlhoročný člen turistického klubu Štefan Minarovjech.
Ďalej dodal, že prvá predsedníčka odboru bola Anna Neumanová. Pod jej vedením začali členovia aj s deťmi organizovať výlety na Uhrovský hrad, Jankov vŕšok, Inovec a do blízkeho okolia. Neskôr sa turistky zúčastňovali aj na spoločných zájazdoch na Roháče, Vysoké Tatry, kde sa zúčastnili na „Národnom výstupe na Kriváň“.
„O rozvoj výkonnostnej turistiky sa výrazne podpísal príchod nových členov Böhma a Henzla“, spomína Minarovjech.
Trvalé spomienky v nich zanechali hlavne vysokohorské túry vo Vysokých Tatrách, rodinná turistika v Malej Fatre, v Slovenskom Raji, Veľkej Fatre, na Roháčoch, ako aj turistických zrazoch v zime a v lete.
Pripomenul aj to, že popri záujmovej činnosti sa členovia zúčastňovali aj na brigádach pri výstavbe lyžiarského vleku v Závade pod Čiernym vrchom.
O výkonnostný rast sa starali cvičitelia turistiky – VHT 2. triedy Štefan Minarovjech a PT 3. triedy – Miloš Žitňan a Ján Manina. Výkonnostné triedy boli robené po línii zápočtových ciest, pričom Štefan Minarovjech získal prepožičaný (neobnovený titul) „Majstra turistiky“ a Žitňan Miloš a Žitňan Ján titul „Turista 1. triedy“.
„V roku 1986 som sa zúčastnil spolu s 40 turistami zájazdu do Vysokých Tatier. Z tohto počtu sme desiati absolvovali výstup na Gerlachovský štít 2655 m.n.m. Ostatní absolvovali menej náročnú turistiku vo Vysokohorskom prostredí Tatier“, uzavrel Minarovjech.