BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Dožitá šindľová krytina na Kostole sv. Mikuláša zo začiatku 90 – tych rokov 20. storočia a najmä havarijná situácia – poškodenie muriva východnej štítovej steny – vyvolali potrebu obnoviť strechu a súvisiace konštrukcie.
Z roku 1908 je v mestskej kronike záznam o oprave strechy Kostola sv. Mikuláša, kedy bol vymenený strešný šindeľ za škridlovú krytinu. Peniaze na opravu vyzbieral vtedajší bánovský pán farár „Kapz Janos“.
Pôvodný tvar veže z roku 1468 bol obnovený v roku 1923 z prostriedkov Pamiatkového úradu v Bratislave a mesta Bánovce ako patróna.
V roku 1989 z iniciatívy a za finančnej pomoci vtedajšieho dekana – farára Mons. ThDr. Bohumila K –Kapustu – prikročilo sa k obnove spomenutej veže so súhlasom Pamiatkového úradu v Bratislave a MsNV v Bánovciach nad Bebravou.
Ešte v tom roku bol vymenený šindeľ na veži i na streche kostola a vykonaná konzervácia drevenej konštrukcie veže.

V interiéri boli realizované sondážne práce za pomoci veriacich pod dozorom odborníkov. V roku 1990 bol reštaurovaný oltár a položená parketová podlaha.
Odborné i pomocné práce boli vykonané za účasti veriacich z Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia.
V rokoch 1989 – 1992 bola z iniciatívy miestneho dekana Bohumila Kapustu realizovaná posledná rozsiahla obnova, avšak bez pamiatkových výskumov.
Súčasťou obnovy bola konzervácia drevenej konštrukcie veže a komplexná výmena krytiny.
Dožitá šindľová krytina zo začiatku 90. rokov 20. storočia a najmä havarijná situácia – poškodenie muriva východnej štítovej steny – vyvolali potrebu obnoviť strechu a súvisiace konštrukcie.
Zatiaľ sa rímskokatolíckej cirkvi, farnosti Bánovce nad Bebravou, s odhodlaným dekanom Gustávom Lutišanom a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republikypodarilo v rokoch 2023 – 2024 odstrániť havarijnú situáciu štítovej steny, lokálne opraviť poškodené prvky historického krovu a vymeniť šindľovú krytinu nad svätyňou a loďou kostola.
V prvej etape obnovy v roku 2023 sa práce sústredili na obnovu strechy svätyne, v druhej – realizovanej v roku 2024 – boli zamerané na obnovu strechy lode.

Starý drevený šindeľ bol vymenený za nový (štiepaný s dvojitým uložením), protézované boli poškodené časti krovu a vymenilo sa latovanie.
V rámci budúcich prác sa plánuje obnova helmice veže, ktorá predstavuje pohľadovo dominantnú architektonickú črtu kostola, no zároveň je aj konštrukčným „orieškom“, a preto budú tieto práce najnáročnejšou časťou celej obnovy strechy.
Okrem zabezpečenia dobrého stavebno-technického stavu strechy a ňou chránených murovaných konštrukcií, realizácia umožnila fotograficky zdokumentovať zaujímavé nálezy na murivách obnažených po demontovaní starej krytiny.
Na východnej štítovej stene lode sa odkrylo viacero omietkových vrstiev, okrem iného aj hladená s najväčšou pravdepodobnosťou exteriérová omietka, otlačok staršej oblúkovej murovanej konštrukcie a najmä malé kruhové okno s omietnutou špaletou.
Geofyzikálny prieskum vykonaný v roku 2019, ktorý sa zameral na interiér a bezprostredné okolie kostola (realizovaný Jánom Tirpákom v spolupráci s KPÚ Trenčín v rámci prioritných projektov Pamiatkového úradu SR), priniesol indície o stavebnom vývoji kostola.
Medzi ne patrí identifikácia krypty pod loďou a anomálie naznačujúce rozšírené základy a staršie podlahové vrstvy pod vežou. Tieto nálezy spolu so situáciami odkrytými počas obnovy strechy potvrdzujú, že hĺbkové pamiatkové výskumy ako archeologický, architektonicko-historický či reštaurátorský, môžu odhaliť ešte mnoho nových a zaujímavých poznatkov o histórii kostola.
Kostol sv. Mikuláša v Bánovciach nad Bebravou predstavuje najstaršiu stojacu stavebnú pamiatku mesta.
