Pred 74 rokmi vznikla v našom meste fabrika na bielizeň

Zornica bola najväčším výrobcom pánskych košieľ na Slovensku

Zornica bola najväčším výrobcom pánskych košieľ na Slovensku

Závod Zornice v Bánovciach nad Bebravou sa špecializoval na výrobu mužských a chlapčenských košieľ a rozhaleniek, mužských a ženských pyžám, detských súprav, ženských šatových záster a posteľnej bielizne.

Prvý odevný závod v Bánovciach nad Bebravou dostal užívacie povolenie 29. decembra 1943.Odevný závod v Bánovciach nad Bebravou postavila firma Trikota z Banskej Štiavnice (vznikla v roku 1940) a vyrábala sa v ňom trikotáž a pletený tovar.

V rámci sociálneho programu vybudovala Zornica (1965-1967) pre svojich zamestnancov chatu s kúpaliskom.

Majitelia Trikoty J. Lőwy-Lánsky, MUDr. J. Slugeň a V. Schultz odkúpili od mesta rozostavaný závod po českej firme Pantof – Praha (tá prišla po Mníchovskej dohode v roku 1938 o možnosť podnikať na Slovensku) za jeden milión tristo tisíc korún. Dostavba stála ďalších sedemsto tisíc korún.

Trikota začala v Bánovciach nad Bebravou prevádzku v roku 1943 so 150 zamestnancami. Väčšinou išlo o nekvalifikované ženy, priemerný zárobok bol okolo 500 korún. K rozšíreniu výroby došlo v roku 1944 po celkovej dostavbe výrobných priestorov. Závod vtedy zamestnával 205 robotníkov a 15 úradníkov.


Výstavbou areálu Odborného učilišťa, jeho výrobných dielni sa utvorili optimálne podmienky pre odbornú prípravu kvalifikovaných robotníkov.

Pri svojom 30. výročí mal národný podnik Zornica sedem závodov – 01 Bánovce nad Bebravou, 02 Bratislava, 03 Nitrianske Rudno, 04 Piešťany, 05 Nitrianske Pravno, 06 Trnava, 07 Tisovec

Národný podnik Zornica postavil na základoch budovy určenej pôvodne na výrobu lietadlových súčiastok modernú fabriku na bielizeň.

Závod 01 Bánovce nad Bebravou sa špecializoval na výrobu chlapčenských a mužských košieľ a rozhaleniek, ženských a mužských pyžám, detských súprav na hranie, ženských šatových záster povlakových súprav.


Prvý odevný závod v Bánovciach nad Bebravou dostal užívacie povolenie 29. decembra 1943.

Na objeme výroby celého podniku sa závod svojimi výrobnymi kapacitami zúčastňoval 35%. Hodnota jeho výrobných fondov predstavovala 108 miliónov strojov a zariadení. Závod zamestnával 1 550 pracovníkov.

Vývozne úlohy začal závod plniť už v roku 1958. Prvé výrobky smerovali do Sovietskeho zväzu. Neskoršie,v roku 1954 začal závod vyvážať svoje výrobky aj do kapitalistických štátov.

ZORNICA VYBUDOVALA V ROKU 1972 REKREAČNÉ ZARIADENIE V STRIEBORNICI
Desiatky pracovníkov a ich rodinných príslušníkov trávili dovolenku v prekrásnom podnikovom rekreačnom zariadení v Striebornici pri Uhrovci.

V roku 1951 sa začali vybudovaním skladov rozsiahle obnovovacie práce, v rámci ktorých sa zrekonštruovala závodná jedáleň a koncom šesťdesiatych rokov sa ukončila výstavba internátu s 26 bunkami.

Zvýšená pozornosť sa venovala starostlivosti o pracujúcich. v novovybudovanej materskej škole našlo umiestnenie 120 a v závodných jasliach 45 detí.

Ústavične rastúci dopyt obyvateľstva po našich výrobkoch podnietil výstavbu novej štvorpodlažnej výrobnej budovy, ktorú uviedli do prevádzky v roku 1964 pri príležitosti 20. výročia Slovenského národného povstania. Dala pracovné príležitosti deväťsto ženám.

Pestúnky Mária Grossová a Božena Stránska na prechádzke so svojimi zverencami z jaslí. Foto: archív TASR, autor K. Cích/31. mája 1965

Výstavbou areálu Odborného učilišťa, jeho výrobných dielni sa utvorili optimálne podmienky pre odbornú prípravu kvalifikovaných robotníkov. V roku 1977 sa začala výstavba zdravotného strediska pre odborné učilište.

Príklad starostlivosti o pracujúce matky ukazujú v závode Zornica v Bánovciach nad Bebravou. Koncom roku 1963 dali do používania moderné jasle a materskú školu. V jasliach našlo útulok 45 detí a v škôlke 120 detí.

Staral sa o ne 15-členný kolektív odborného a 9 členov pomocného personálu. Jasle a škôlka boli denné a stáli v tesnej blízkosti závodu.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu