Brankárska hádzanárska legenda Miroslav Nagy oslávi 80-tku

Za dlhodobo výborné športové výsledky dostal talentovaná Nagy pozvánku aj na juniorské Majstrovstvá sveta (1965).
Za dlhodobo výborné športové výsledky dostal talentovaná Nagy pozvánku aj na juniorské Majstrovstvá sveta (1965). foto: Archív Miroslav Nagy

Miroslav Nagy, ktorého v tomto roku čakajú okrúhle oslavy 80. narodenín sa narodil (1945) v Nitre.

Jeho športové začiatky smerovali na futbalový trávnik, kde naháňal guľatú. Ako žiak hrával v Slovane Nitra aj s Milanom Lešickým – jednou z najvýraznejších osobností v slovenskom futbale.

Avšak dobrý kamarát Miloš Bednárik ho stiahol na strednej škole k hádzanej.

Hádzanárske začiatky

Krivoľaké bývajú chodníčky dráhy športovca. Aj keď Miro vo svojej rodnej Nitre začal s futbalom, rýchlo sa s ním rozkmotril. Bolestivo sa ho dotklo rodinkárstvo, aké vtedy panovalo v Slovane.

„Do hádzanárskej brány som sa dostal, pretože na škole nemal kto chytať,“ vysvetľovala brankárska hádzanárska legenda Miroslav Nagy. 

„V doraste (1960) sa mi darilo a už ako 17 ročný som sa v Nitre dostal do „A“ mužstva mužov,“ spomínal počas rozhovoru na svoje prvé úspechy brankár.

V tom čase (1963) o ňom vyhlásil tréner hádzanárov Slávie Jozef Greguš, že je najlepším športovcom v klube.

V druholigovej Nitre hrával proti popredným slovenským družstvám. So svojim mužstvom sa vtedy umiestňoval na popredných priečkach tabuľky.

Prestup do ČH Bratislava

Po skúsenostiach s veľkou hádzanou v materskom  oddiele prestúpil (sezóna 1964/1965) do ČH Bratislava, kde študoval na telovýchovnej vysokej škole.

„Po postupe do prvej celoštátnej ligy sa zvýšili nároky na tréningový proces. V súťaži sme hrali s najkvalitnejšími českými, moravskými a slovenskými družstvami,“ vysvetľoval hádzanársky brankár.

Nemal ani najmenšie tušenie, že ho niekto osobitne sleduje. Vydobil si aj nominačku do hádzanárskej klietky juniorských reprezentantov  Slovenska. Udivoval kľudom, prehľadom, rozhodnosťou i nebojácnosťou.

Moderný brankár

„Ak si na ňom všimnete aj tu dirigentskú paličku“, nezabudol v tom čase pripomenúť  tréner ČH Zdeno Jašek, „tak vám z Mira vyjde to – čomu mi vravíme typická brankárska povaha.“

Hádzanárske družstvo ČH Bratislava 1965/1966. Miroslav Nagy sediaci tretí zľava. Zdroj: Archív Miroslav Nagy

Takúto ju v Mirovi videl aj mnohonásobný československý reprezentant a v roku 1958 najlepší brankár svetového šampionátu Jiří Vícha.

Meno Miroslava Nagya si vtedy zapísal do zápisníka červenou ceruzkou – a bol nominovaný do širšieho kádra „A“ družstva ČSSR.

V Červenej Hviezde sa vypracoval na brankára chytajúceho tým najmodernejším štýlom. Ochranca svätyne robil s rozpaženými rukami strieľajúcim protivníkom veľké problémy.

Nagy do Košíc

Mirovou prvoradou úlohou bolo dokončiť štúdium. To bola jeho otvorená karta. Kdesi v skryte vnútra sa mu splnila druhá – usilovnosťou sa prebojoval k dresu československej reprezentácie.

V auguste 1968 prestúpil talentovaný brankár do VSŽ Košice (II.liga). Mužstvo vtedy viedol bývalý reprezentant Anton Frolo.

Po štyroch sezónach  sa im podarilo v ročníku 1971/1972 postúpiť do I. ligy. Ambiciózny brankár si tam zahral proti suverénnej Dukle Praha, ambicióznemu Tatranu Prešov, Plzni, Slávii Praha, Karvinej.

 „Na derby zápasy chodilo v tom čase veľa fanúšikov. V športových halách a na vonkajších ihriskách bývala búrlivá atmosféra,“ pripomenul brankár.

Juniorské MS

Za dlhodobo výborné športové výsledky dostal pozvánku aj na juniorské Majstrovstvá sveta (1965), na ktorých sa bohužiaľ nezúčastnil – zlomil si nohu.

Jedným zo šestnástich členov československého reprezentačného celku, ktorý získal na IV. akademických Majstrovstvách sveta (1971) striebornú medailu, bol aj Miroslav Nagy.

 Hral proti ZSSR, Juhoslávii, Poľsku, Rumunsku. O dva roky na to skončili na MS vo Švédsku na 5. mieste.

Počas svojej bohatej športovej kariéry precestoval takmer celú Európu. Hral aj v Tunisku a v Alžírsku.

Koniec športovania

Po jedenástich rokoch aktívnej hráčskej sezóny v Kočiciach dostal ponuku  (august 1979)  trénovať  v našom meste hádzanárky Slávie Zornica, ktoré viedol 2 roky.

Po skončení trénerskej činnosti sa vrátil na rozhodcovskú dráhu (1982-1992). Za ten čas odpískal 937 ligových zápasov.

Svoju hádzanársku činnosť ukončil ako delegát (240 zápasov). Profesne začal kariéru v Bánovciach na pozícii učiteľa, neskôr riaditeľa SOU odevného pri š.p. Zornica.

Po ukončení pracovného pomeru na mestskej radnici, kde vykonával rôzne verejné funkcie odišiel do zaslúženého dôchodku.

Miroslav Nagy. Zdroj: Archív Miroslav Nagy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu