Tip na turistiku sme dostali od predsedu občianskeho združenia Ophrys Rudolfa Amreina. S turistickým sprievodcom Súľovské vrchy – Strážovské vrchy (z edície S batohom po Slovensku) sme sa vybrali na túru po známom turistickom chodníku.
Poloha: Strážovské vrchy, Zliechovská hornatina – južná časť. Východiskový bod: Krásna Ves, zastávka SAD, parkovisko. Cieľový bod: Slatina nad Bebravou, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Krásna Ves – Bukovinská skala 3/4 h – Veľké lúky 1/4 h – Lažtek 3/4 h – Lupenice 3/4 h – rázcestie nad Šípkovom 3/4 h – Slatina nad Bebravou 3/4 h. Spolu: 4 h. Prevýšenie: 345 m.
Základná trasa: Východiskom túry je obec Krásna Ves (250 m) ležiaca v malebnej doline hornej Bebravy. Spolu s cieľovou Slatinou nad Bebravou a ďalšími piatimi obcami je súčasťou mikroregiónu Podhorie.
Zo stredu obce vyjdeme po modrej turistickej značke na jej severný okraj. Pri kríži na rázcestí sa začína trasa náučného chodníka Slatinským krasom. Náučný chodník má dĺžku 12 kilometrov a na deviatich zastávkach predstavuje krajinársky, prírodovedecký a ochranársky veľmi hodnotné územie Slatinského krasu.
Od hradskej odbočuje doľava poľná cesta stúpajúca po spádnici k lesu. Lesom pomerne pohodlne vystúpime na okraj krasových plošín pod masívom vrchu Baske. Po pravej strane od stúpajúcej cesty sa rozprestiera strmý skalnatý svah chránený od roku 1993 ako prírodná rezervácia Žebríky s plochou 101,3 ha.
Na okraji plošiny odbočíme z hlavnej trasy doprava na krátky chodník smerujúci k Bukovinskej skale (490 m). Zo skupiny vápencových skál sa otvára nádherný výhľad do Slatinskej brázdy, za ktorou sa vypína zalesnený masív Kňažieho stola.
Po rovnakej trase sa vrátime na hlavnú trasu náučného chodníka, ktorá vedie na širokú otvorenú plošinu Veľké lúky (530 m). Pôvodne tu bola osada, v ktorej ľudia trvalo žili do roku 1985. Modrá turistická značka smeruje na sever na vrch Baske.
My odbočíme doprava na lesnú asfaltovú cestu vedúcu na východ. Povedú nás značky náučného chodníka. Miernym stúpaním sa dostaneme na ploché lúky v lokalite Lažtek (493 m), kadiaľ prechádza aj žltá turistická značka.
Ak po nej odbočíme doprava, môžeme si túru skrátiť a krasovou dolinou zísť do Slatinky nad Bebravou.
Náučný chodník pokračuje ďalej na východ po striedavo lúčnej a lesnej krasovej náhornej plošine. Za šopami na lúkach vystúpime do plytkého sedla Lupenice (595 m), ktoré je najvyšším bodom výletu.
Z tohto miesta sa smer trasy výrazne zatáča na juh. Lúkou mierne klesneme k lesu. Najprv sledujeme horný úsek plytkej dolinky a nižšie z nej odbočíme do ľavého svahu, ktorým pretraverzujeme na chrbát.
Ďalej nasleduje pomerne strmý zostup lesnou cestou po spádnici k dolnému okraju lesa. V mieste prekročenia doliny prídeme na rázcestie nad Šípkovom (350 m).
Ak by sme odbočili doľava, zišli by sme do Šípkova, trasa náučného chodníka sa však drží priameho smeru. Sleduje cestu traverzujúcu svah pod vrchom Cerie až do cieľa túry v obci Slatina nad Bebravou (290 m).
Ak sa z Veľkých lúk vybereme na sever, dostaneme sa do chotára Čiernej Lehoty a môžeme pokračovať až na Homôlku, Vápeč, Valaskú Belu až na Mojtín ……
Alebo sa pod Vápennou a Za česanou, cez sedlo Kamenne vráta spustíme strmo dole do Čiernej Lehoty.
Ak sú tam malé nepresnosti, tak mi to prepáčte.
Ja si to pamätám odvtedy, keď tam neboli žiadne turistické značky. Kosili a sušili sme tam seno a pásli ovce a kravy … Bolo to dávno. Ešte po skončení Druhej svetovej vojny. Bol a ešte je to krásny kraj. Naše Podhorie, naše Slovensko ……