Zdravotnícke zariadenie Fyziotop je hlavným partnerom bánovského behu zdravia

Lekárka MUDr. Katarína Ščešňáková (na foto prvá zľava) pracuje vo Fyziotop-e ako lekár so špecializáciiou vo fyziatrii, balneológii a liečebnej rehabilitácii.

Prvý ročník bežeckého festivalu sa aj vďaka podpore nášho partnera „Fyziotop“ – Centrum fyzioterapie a liečebnej rehabilitácie bude konať v termíne 27. mája 2023.

K pripravovanému podujatia v bežeckom seriáli „Na slovíčko s rehabilitačnou lekárkou MUDr. Katarínou Ščešňákovou “ zodpovieme na najčastejšie otázky bežcov súvisiace so zdravím.

V čom presne spočíva vaša práca?

Fyziotop je zdravotnícke zariadenie, kde pracuje tím ľudí, ktorých cieľom je diagnostika a následná liečba ochorení pohybového aparátu. Či už k ochoreniu  dôjde priamo v dôsledku úrazu, preťaženia, zápalu alebo nepriamo, v dôsledku poruchy či poškodenia mozgu alebo miechy – v tom spočíva naša práca. Využívame pri nej naše vzdelanie, skúsenosti, moderné liečebné postupy.

Lekárka MUDr. Katarína Ščešňáková je prevádzkovateľkou zdravotníckeho zariadenia Fyziotop.

Vo Fyziotop-e pracujem ako lekár so špecializáciiou vo fyziatrii, balneológii a liečebnej rehabilitácii. V našom zdravotnom tíme pôsobia aj traja fyzioterapeuti s vysokoškolským vzdelaním v odbore fyzioterapia. 

Základom úspechu liečby je správna diagnostika. Teda dôsledné zhodnotenie doterajších vyšetrení pacienta na iných odborných ambulanciách, zhodnotenie vyšetrení ako sú  MRI, CT, RTG, sonografia a samotné odborné vyšetrenie.

Výsledkom je rehabilitačný program pre konkrétneho pacienta. Program je kombináciou cvičení, manuálnej terapie a fyzikálnej terapie /laser, magnetoterapia, elektroterapia a iné/, ktoré realizujú skúsení a odborne erudovaní fyzioterapeuti. Všetci u nás sú šikovní, empatickí a manuálne zruční, so záujmom o prácu s pacientom a neustále vzdelávanie sa.

Čo najčastejšie privádza zranených bežcov k vám do ambulancie? Aké bývajú príčiny ich zdravotných problémov? 

Športovci všeobecne a teda aj  bežci tvoria isté percento našich pacientov. Ako ste správne naznačil, najčastejšie sa jedná o úrazy, ale pomerne časté sú aj tzv. ochorenia z preťaženia. Z úrazov sú to rôzne natiahnutia  a natrhnutia svalov a šliach, ako napríklad Achillovej šľachy, ale aj svalov a šliach v oblasti bedrových kĺbov, kolien, chodidiel. 

Výsledkom správnej diagnostiky je rehabilitačný program pre konkrétneho pacienta.

Pri preťažení môže dôjsť k zápalu a výraznej bolestivosti v danej oblasti. Zlomeniny sú najskôr ošetrené na chirurgických ambulanciách. U nás sa venujeme ich doliečeniu, teda prinavráteniu funkcie a zapojeniu pacienta späť do života, perspektívne do športu. Výnimkou nie sú ani bolesti v oblasti chrbta alebo ramien. Spektrum je naozaj široké .

Stretávate sa častejšie so zraneniami u začiatočníkov, alebo skôr skúsených športovcov? 

Úplne presnú štatistiku na takéto rozdelenie úrazov pri športovcoch nevedieme. V poslednej dobe sledujem ale nárast rôznych chronických opotrebovaní pohybového aparátu u dlhodobých športovcov, zvlášť zameraných na jeden typ športovej činnosti. Aj u  mladších vekových kategórií.

Ako sa dá zraniť z pretrénovania?

Všetko má svoje limity. Aj štruktúry pohybového aparátu. Či už svaly a šľachy alebo kosti a kĺby. Nič netreba preháňať. Pokiaľ nedáme organizmu potrebný čas na zotavenie a oddych, môže dôjsť k takzvanej únave štruktúr. Tie potom neplnia svoje, hlavne stabilizačné úlohy spoľahlivo, čo môže viesť k úrazu aj pri zdanlivo ľahkej činnosti resp. športovej aktivite.

V zdravotnom tíme pôsobia aj traja fyzioterapeuti s vysokoškolským vzdelaním v odbore fyzioterapia. 

Čo pri zraneniach najviac pomáha? Fyzioterapia? 

To závisí od toho, o aké zranenie ide. Každé väčšie zranenie, respektíve dlhotrvajúca a neustupujúca bolesť, patria do rúk lekára. Základom je správna diagnostika. Tá určuje terapiu. Niekedy je nutné operovať, niekedy imobilizovať v sádrovej dlahe, inokedy je vhodná rehabilitácia.

Fyzioterapia je súčasťou rehabilitácie a významnou mierou sa podieľa na celom procese uzdravovania a znovunadobudnutia pôvodnej funkcie. Má svoje techniky a metodiky a tie pri správnom použití a dávkovaní vedú k uzdraveniu pacienta.

Na „Bánovskom dni zdravia“ budete mať postavený aj prezentačný stánok – čo pripravujete odprezentovať pre návštevníkov akcie?

Našou prítomnosťou na tejto akcii by sme chceli vyjadriť podporu tejto akcii, podporu pohybu a športu v našom meste. Beh a chôdza sú našimi najstaršími pohybovými prejavmi, zakorenenými hlboko v našich génoch.

Rehabilitačný program je kombináciou cvičení, manuálnej terapie  a fyzikálnej terapie.

S predpokladom pre pohyb sa rodíme, pohyb je jedným zo základných prejavov života. Preto v rámci tejto akcie chceme ukázať verejnosti , že každý sa môže hýbať, a každý by sa mal hýbať. Behať, chodiť alebo cvičiť na záhrade, doma, v prírode.

Chceli by sme širokej verejnosti priblížiť aj jednu z foriem rekreačného  pohybu, Nordic Walking- chôdzu s palicami a aspoň  z časti metodiku doktora Smíška – SM systém.
Z terapií záujemcom ukážeme bankovanie a kinesiotaping.  Uvidíme, koľko stihneme.

Veríme, že naše aktivity a informácie budú pre ľudí z Bánoviec a okolia prínosom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu