BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Jeden z najväčších slovenských talentov Samuel Karas pokračuje v sérií úspešnej reprezentácie na vrcholových turnajoch v kontaktnom športe grapplingu (zápasenie). Z Anglicka priniesol prvenstvo.
Na prestížnom medzinárodnom turnaji elitných bojovníkov v pomerne mladom športe, ktorého história presahuje viac ako štyri tisícročia vybojoval v anglickom Londýne turnajové víťazstvo a na Slovensko priniesol opasok organizácie Alpha Grappling Championchips.
„Som nesmierne rád, že som víťazne absolvoval posledný tohtoročný vrcholový turnaj za účasti popredných európskych a svetových bojovníkov v grapplingu z Austrálie, Brazílie, Moldavska a Slovenska. Zápas prebiehal systémom viacerých sérií vzájomných zápasov medzi jednotlivými zápasníkmi,“ povedal po návrate na Slovensko odchovanec Mestského zápasníckeho klubu (MZK) Bánovce nad Bebravou.
Pokiaľ ide o doterajšie úspechy slovenského zápasníka, pred tromi rokmi zažiaril na prestížnom NOGI BJJ a grapplingovom podujatí v Európe ADCC European Middle East & African Championship, z ktorého si odniesol striebornú medailu.
Fanúšikom zmiešaných bojových umení môže byť Karas známy ako bojovník, ktorý pomáhal v príprave na titulový zápas UFC Čechovi Jiřímu Procházkovi, alebo napríklad Čečencovi Khamzatovi Chimaevovi pred septembrovým turnajom UFC 280.
„V súčasnosti pôsobím ako tréner grapplingu v brnenskom klube “ 110mma“,“ dodal Karas.
Čo je Grappling?
Ide o spôsob zápasu, kedy sa zápasník snaží súpera dostať do takej situácie, aby sa vzdal. Využívajú sa na to techniky z boja na zemi, teda páčenia, škrtenia a lámania, ktorá však nepovoľuje ani kopy ani údery. V preklade slovo grappling znamená zápasenie.
Grappling si vyberá techniky z juda, ruského samba, brazílskeho juu jitsu a gréckorímskeho zápasu.
História grapplingu
Ide o veľmi mladý šport. Prvá veľká súťaž sa konala v roku 1998 v Abú Zabí. Turnaje po celom svete organizuje americká organizácia NAGA. Od roku 2007 je grappling súčasťou FILA. Ako šport je grappling naozaj mladý, história samotného grapplingu je však oveľa staršia. Hovorí sa až o štyroch tisícoch rokoch. Išlo o veľmi populárny druh bojového umenia v Ázii a Afrike. Grapplingové techniky vraj boli nájdené na nástenných maľbách v Egypte.